• Background Image

    Pojištění domu

    20/02/2016

20/02/2016

Pojištění domu

U pojištění domu na rozdíl od bytu si za pojištění stavby zodpovídá pouze vlastník. Neexistují žádná sdružení vlastníků, ani smlouvy obsahující několik staveb. U pojištění domů musíme pečlivěji vybírat pojistná rizika než u bytu. Například není bezprostředně nutné pojišťovat proti povodním byt v pátém patře, ale u domu už pojištění povodní hraje důležitou roli při rozhodování. Každá pojišťovna nahlíží na pojištění povodní trošku jinak. Většinou mají svoje povodňové mapy, podle který určují stupeň rizika. U povodní je důležité brát zřetel na spoluúčast. U drtivé většiny pojišťoven je to tak, že je jiná než spoluúčast, kterou si volíte pro pojištění domu. Vždy je dobré se na toto zeptat člověka, se kterým smlouvu sjednáváte.

Větší váhu má také připojištění odcizení stavebních součástí nebo stavebního materiálu. Může se stát, že si majitelé „odskočí“ na dovolenou, nebo jen na víkend na chatu a po příjezdu zjistí, že jim chybí okapy nebo pár tašek na střeše.

Důležité je stejně jako u bytu stanovení pojistné částky. Když máte k dispozici tržní odhad, máte vyhráno. Ten vám pomůže s určením hodnoty nemovitosti, kterou je nutné znát pro uzavření pojistné smlouvy. K hlavní stavbě (tedy k domu) se dají připojistit i stavby „vedlejší“. Těmi mohou být třeba garáž, bazén, zahradní domek, plot, atd. Některé pojišťovny vám pojistí i skleník nebo zahradní porosty.

U pojištění domácnosti to chodí podobně jako bytu. Musíte si spočítat celkovou hodnotu vybavení domu – pečlivě, aby nedošlo k podpojištění. Jestli vlastníte nějaké cennosti, například drahé obrazy, sochy, nebo cenní šperky, měl byste tyto věci specifikovat do pojistné smlouvy. Vždy je dobré mít tyto věci nafocené a mít schované účtenky. A nejen cennosti. Celkově je dobré mít vyfocený celý dům/byt.

Pokud je dům teprve ve výstavbě, lze dům pojistit na přibližný budoucí stav/hodnotu. Toto pojištění bývá výhodné v tom, že má zvýšené limity na odcizení nemovitosti (stavební materiál), navíc má i výraznou slevu na pojistném, která se pohybuje okolo 25 – 50 %. Tato sleva má různé vlastnosti u jednotlivých pojišťoven. U některých platí až do kolaudace, u některých zůstává po celou dobu pojištění.

Pojišťovny nabízejí velkou škálu možných připojištění. Měli byste si vždy zvolit všechna podstatná rizika, která Vám hrozí. I u domů je stejně jako u bytů důležité pojištění odpovědností.

0 komentářů

Zanechte odpověď

Napsat komentář