• Background Image

    Pojištění domácnosti, bytu a stavby

    20/02/2016

20/02/2016

Pojištění domácnosti, bytu a stavby

U pojištění bytu většinu zajímá především pojištění domácnosti. Důležité je ale připomenout si, že pojištění domácnosti se vztahuje pouze na pojištění vybavení bytu (např. nábytek, spotřebiče, oblečení, nádobí…). Pojištění bytu jako stavby již mnoho lidí neřeší. Přitom to může být mnohem důležitější, než samotné pojištění domácnosti.

Častým argumentem pak je ,,my máme pojištěný celý bytový dům‘‘. Řada majitelů bytů v bytovém domě však většinou ani nemají tušení, jak přesně je samotná budova (a zda vůbec) pojištěna. To může být pro majitele značné riziko, pokud nemá vlastní smlouvu na pojištění stavby. Obsah pojistné smlouvy bytové domu většinou znají správci nebo členové výboru. Proto při koupi bytu, by to měla být jedna z prvních věcí, kterou si o novém obydlí zjistíte. Pokud nemáte možnost zjistit přesné parametry dané pojistky, bude nejlepším variantou si sjednat smlouvu vlastní.

Pojistěte svůj byt vždy na tzv. novou cenu, tedy částku, kterou by stál, když by byl úplně nový. Dále si můžete zvolit rizika, které vás zajímají a kterých se obáváte. Každá pojistka i v té nejzákladnější variantě bude obsahovat: požár, výbuch, úder blesku a pád letadla. Dále můžete vybírat z mnoha dalších možností například: vodovodní škody, pád stromu/stožáru, zemětřesení, povodně, vandalismus a mnoho dalších.

Co se týče pojištění domácnosti je nejdůležitější si uvědomit, že pojistnou částku musíte stanovit co nejpřesněji a za kompletní vybavení bytu. Nelze pojistit třeba pouze obývací pokoj apod. Toto pojištění je už poměrně častější, ale o to více v něm bývá chyb, především u stanovení pojistné částky. Dle likvidátorů pojišťoven je každá třetí domácnost podpojištěná. Proto věnujme stanovení pojistné částky opravdu velkou pozornost. Z rizik podobně jako u pojištění stavby můžeme vybírat. Je jich široká škála.

Největší zřetel věnujte připojištění odpovědnosti. Připojištění odpovědnosti tzv. ,,blbostka‘‘ je v dnešní době poměrně nezbytné opatření. Kryje škody, které neúmyslně někomu způsobíte. Od škod na věci (rozbití skla) až po škody na zdraví (do někoho omylem strčíme, dotyčný upadne a praští se do hlavy).

0 komentářů

Zanechte odpověď

Napsat komentář