• Background Image

10/05/2016

Inzerce nemovitostí – kde a za kolik?

Nabízení nemovitostí k prodeji již dávno není o kupování kontaktů na potenciální kupce, jak tomu bylo ve filmu s názvem Konkurenti, kde se v hlavní roli představil třeba Al Pacino, Jack Lemmon nebo Kevin Specey.

V době internetu zvládne oslovit milióny zájemců každý, kdo má alespoň základní znalosti v užívání počítače, fotoaparátu a internetu. I v tak malé zemi, jakou Česká republika je, máme přes 50 inzertních webů, kde svou nemovitost můžete vystavit.

Základní otázkou je, zda se máte snažit umístit inzerát na všechny z nich, nebo si vybrat jen nějaké. Zkuste se zeptat sami sebe. Budete v případě hledání nového bydlení procházet více než padesát různých webů? Přečíst více

06/04/2016

Typy odhadů ceny nemovitostí

Při prodeji nemovitosti nutně musíte řešit cenu, kterou za vaši nemovitost budete požadovat. Při využití realitní kanceláře vám makléř buď jen řekne svůj návrh částky, za kterou by nemovitost doporučoval nabízet, nebo vám realitní kancelář zpracuje svůj vlastní odhad. Problémem těchto postupů je však to, že ho netvoří certifikovaný odborník a vy si tak nemůžete být jisti, jestli realitní makléř má opravdu natolik velké zkušenosti s daným typem nemovitostí a danou oblastí, že určená cena bude odpovídat ceně tržní, protože pokud by tomu tak nebylo, Přečíst více

06/04/2016

Úschova peněz – ano nebo ne?

Při koupi nemovitosti jsou pro prodávajícího i kupujícího podstatná dvě kritéria, rychlost a bezpečnost. Právě úschova je jeden z institutů, který pomáhá vyvážit obě zmiňované věci a pomoci oběma stranám dojít k jejich cíli, převodu nemovitosti a zaplacení kupní ceny. Je totiž nutné brát v potaz, že k nabytí vlastnického práva dojde až zápisem do katastru nemovitostí a ne již přímo. Přečíst více

20/02/2016

Pojištění domu

U pojištění domu na rozdíl od bytu si za pojištění stavby zodpovídá pouze vlastník. Neexistují žádná sdružení vlastníků, ani smlouvy obsahující několik staveb. U pojištění domů musíme pečlivěji vybírat pojistná rizika než u bytu. Například není bezprostředně nutné pojišťovat proti povodním byt v pátém patře, ale u domu už pojištění povodní hraje důležitou roli při rozhodování. Každá pojišťovna nahlíží na pojištění povodní trošku jinak. Většinou mají svoje povodňové mapy, podle který určují stupeň rizika. U povodní je důležité brát zřetel na spoluúčast. U drtivé většiny pojišťoven je to tak, že je jiná než spoluúčast, kterou si volíte pro pojištění domu. Vždy je dobré se na toto zeptat člověka, se kterým smlouvu sjednáváte.

Větší váhu má také připojištění odcizení stavebních součástí nebo stavebního materiálu. Může se stát, že si majitelé „odskočí“ na dovolenou, nebo jen na víkend na chatu a po příjezdu zjistí, že jim chybí okapy nebo pár tašek na střeše.
Přečíst více

20/02/2016

Pojištění domácnosti, bytu a stavby

U pojištění bytu většinu zajímá především pojištění domácnosti. Důležité je ale připomenout si, že pojištění domácnosti se vztahuje pouze na pojištění vybavení bytu (např. nábytek, spotřebiče, oblečení, nádobí…). Pojištění bytu jako stavby již mnoho lidí neřeší. Přitom to může být mnohem důležitější, než samotné pojištění domácnosti.

Častým argumentem pak je ,,my máme pojištěný celý bytový dům‘‘. Řada majitelů bytů v bytovém domě však většinou ani nemají tušení, jak přesně je samotná budova (a zda vůbec) pojištěna. To může být pro majitele značné riziko, pokud nemá vlastní smlouvu na pojištění stavby. Obsah pojistné smlouvy bytové domu většinou znají správci nebo členové výboru. Proto při koupi bytu, by to měla být jedna z prvních věcí, kterou si o novém obydlí zjistíte. Pokud nemáte možnost zjistit přesné parametry dané pojistky, bude nejlepším variantou si sjednat smlouvu vlastní.
Přečíst více

13/02/2016

Daň z nabytí nemovitých věcí a další daně týkající se nemovitostí

V souvislosti s koupí či prodejem vaší nemovitosti se můžete setkat s několika typy daní. Tou hlavní je Daň z nabytí nemovitých věcí a Daň z nemovitých věcí, protože na rozdíl od DPH či Daně z příjmu, na ně narazíte vždy.

Daň z nabytí nemovitých věcí

Skrze daň z nabytí nemovitých věcí (dříve nazývaná daň z převodu nemovitosti) má většina lidí v hlavě „4% z kupní ceny“ a „platba za nic“, přičemž to druhé platí bezezbytku a to první je někdy ještě horší.☺

V současné právní úpravě tuto daň u základních převodů platí prodávající (pozor však na to, že jako kupující ručíte za to, že prodávající tuto daň zaplatí, pokud by se tak nestalo, budete ji muset finančnímu úřadu uhradit vy!), ale je umožněno, aby se s kupujícím v kupní smlouvě od tohoto ustanovení odchýlili a daň tak platil kupující. U dražeb či nařízeních soudu je tomu tak vždy. V současnosti se sice projednává novela, která toto břímě má vždy přenést na kupující, ale vzhledem k tomu, že měla původně platit již od 1. 1. 2016, si na tuto změnu asi ještě počkáme a je vůbec otázka, zdali se ji dočkáme… Přečíst více

13/02/2016

Energetický štítek

Již od roku 2013 máme díky našim přátelům z Evropské unie (samozřejmě nesmím zapomenout ani na parlament ČR, bez jehož asistence by se to neobešlo) tu čest se povinně setkávat s tzv. průkazem energetické náročnosti budovy (tzv. PENB, neboli energetický štítek). Dle předkladatelů zákona se z tohoto dokumentu lidé mají dozvědět energetickou náročnost budovy, přičemž základním grafickým ukazatelem jsou písmena A až G, kdy A symbolizuje nejúspornější budovu a G nehospodárnou.

PENB - energeticka narocnost budovy

Tyto průkazy mohou za úplatu vystavovat jen auditoři s osvědčením od státu a doba platnosti je 10 let. Cena energetického štítku není pevně daná a každý auditor si ji stanovuje sám v závislosti na typu budovy, její velikosti či existujících podkladech, ale Přečíst více

05/12/2015

15 kroků k dokonalému nafocení nemovitosti

Tím, že si necháte zhotovit snímky od profesionálního fotografa, uděláte první velký krok rychlému a úspěšnému prodeji. Ani fotograf však nezvládne dokonalé nafocení nemovitosti, pokud bude muset fotit ošklivý interiér a nepořádek. Přitom většinou stačí jen málo a vše může vypadat mnohem lákavěji.

Představíme Vám 15 kroků, jak můžete svou nemovitost připravit, aby na fotkách vypadala neodolatelně.

1) Odosobněte ji

Zkuste se na Vaši nemovitost podívat jako nezaujatý kupec, ne někdo, kdo tam žije. Cizí člověk nechce ve svém potenciálním novém domově vidět rodinné fotografie cizích lidí, nic neříkající suvenýry z dovolených nebo trofeje ze školních let. Odstraňte proto všechny Vaše osobní věci v podobě certifkátů, přání, dárků, fotografií atd.
Přečíst více